kredi

Herkese Merhaba,

Krediniz onaylanmadı, belki de bu sizin ilk kredi başvurunuz. Kredi alabilmeniz için bankaların bazı kriterlerine uymanız gerekmektedir. Peki nedir bu kriterler? Bugün sizlere kredi başvurunuzda dikkat etmeniz gereken, bankaların şartlarından bahsedeceğim.

  • Belgelerin eksiksiz olması: Bankalar kredi başvurusunda yasal olarak sizden bazı belgeler istemektedir ve bankaların kredi başvurusu için istediği belgeleri eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi için gerekli belgelerden önceki yazılarımda bahsetmiştim.
  • Yapılması gereken sigortalar: Eğer konut kredisi alacaksanız sigortalar eksiksiz olarak yapılmış olmalıdır. Bu sigortalar; Bireysel hayat sigortası ,Konut sigortası ve Deprem sigortasıdır(DASK).
  • Peşinatın yatırılmış olması: Konut kredisi talebinde taşınmaz malın %20-25’i arasında bir değerde peşinat yatırmalısınız. Bu yüzde bankalara göre değişiklik göstermektedir.
  • Borcunuzun bulunmaması: Geriden gelen kredi borcu, kredi kartı borcu gibi borçlar kredi almak istediğinizde de peşinizi bırakmaz bu nedenle kredi sicilinizde herhangi bir borç görünmemelidir aksi takdirde kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için Kredi Skorunuz yüksek olmalıdır.

 Peki nedir bu Kredi Skoru?(KKB)

Başvuru aşamasında bankaların size kredi verip vermeyeceğine karar verdiği not diyebiliriz. Bankalar daha önceden borcunuz olup olmadığına varsa bu borcu düzenli ödeyip ödemediğinize bakar ve bu sonuçlara göre size bir kredi notu verir. Detaylı bilgi için tıklayın..

  • Gelirinizin kredi için uygun olması: Bankalar için en önemlisi aldığınız krediyi ödeyebilecek bir gelirinizin olmasıdır aksi halde banka size kredi vermeyecektir ya da gelirinize göre ödeyebileceğiniz oranda kredi verecektir. Gelirinizin olması için maaşınız olması gerekmez kirada bir yeriniz varsa oradan gelecek olan parayı da gelir olarak gösterebilirsiniz.
  • Konutun özellikleri: Konut kredisinde banka alacağınız kredi karşılığında taşınmaz bir malı teminat altına almak ister. Bu noktada bu yerin ekspertiz değeri önem taşımaktadır. Eksperler tarafından evin koşullarına göre değer biçilir ve oluşturulan rapor bankanın size vereceği kredi miktarı için önem taşır.
  • Kefil isteği: Bazı bankalar taşınmaz malınızı ipotek altına almakla birlikte kefil de istemektedir. Kefil istenilen durumlarda başvuru için gerekli belgelerin aynısı kefil için de geçerlidir.
  • Yaşınızın kredi için uygun olması: Sadece 18 yaşın üzerindekiler kredi başvurusunda bulunabilir.

 

Kredi başvurusuyla  ilgili tüm evraklarınızı ileride bir sorun ile karşılaşma durumunuzda, hukuki yollara başvurabilmek için saklamayı unutmayın lütfen.

Konut kredisi başvurusunda bulunmak için buraya tıklayın…

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için buraya tıklayın…